Ştiri
AI Hackathon SNSPA
Update știre: 17 iulie 2025
Cum a fost la AI Hackathon?
Invitați speciali, discuții despre integrarea responsabilă a inteligenței artificiale în educație, prezentări de proiecte, feedback de la juriu și participanți, și multă motivație pentru următoarele evenimente în cadrul proiectului AI Student FEST.
În iunie, studenții SNSPA înscriși la AI Hackathon au participat la o serie de workshop-uri, explorând principiile dezvoltării aplicațiilor AI în mod etic și responsabil. Alături de experții din cadrul proiectului, au experimentat diverse platforme și instrumente de prototipare, fiecare echipă definind clar relevanța aplicațiilor în domeniul de aplicare, scopul și impactul social, strategia de implementare, riscurile asociate, măsurile de etică și responsabilitate.
Competiția AI Hackathon face parte din proiectul “AI Student FEST: Dezvoltarea competențelor de utilizare etică a instrumentelor AI prin instruire și gamificare”, care urmărește dezvoltarea abilităților de utilizare etică și integrare responsabilă a inteligenței artificiale (AI) prin folosirea de aplicații practice, jocuri și competiții bazate pe tehnologiile emergente.
Mulțumiri tuturor pentru implicare și pentru inspirație. Construim responsabil viitorul cu AI!
Mai multe detalii: https://snspa.ro/cercetare/proiecte/ai-student-fest/
Stay tuned!
AI Hackathon – Coming soon!
Vă reamintim că AI Hackathon va avea loc pe 30 iunie 2025, ora 13:00, la sediul SNSPA, Sala Multifuncțională parter.
În luna iunie 2025, studenții SNSPA au participat la o serie de workshop-uri interactive în care, alături de experții din cadrul proiectului, au aprofundat principiile dezvoltării aplicațiilor AI în mod etic și responsabil și au experimentat diverse platforme și instrumente de prototipare. Fiecare echipă și-a definit clar relevanța aplicațiilor în domeniul de aplicare (comunicare, administrație publică, științe politice, management sau relații internaționale), scopul și impactul social, strategia de implementare, riscurile asociate, măsurile de etică și responsabilitate, lucrând, în paralel, la design-ul prototipului.
Ne vedem la AI Hackathon pentru a celebra împreună creativitatea și inovația responsabilă în domeniul inteligenței artificiale!
Dacă vrei să participi la eveniment și să susții studenții implicați, te poți înscrie aici.
Competiția AI Hackathon face parte din proiectul “AI Student FEST: Dezvoltarea competențelor de utilizare etică a instrumentelor AI prin instruire și gamificare”, care urmărește dezvoltarea abilităților de utilizare etică și integrare responsabilă a inteligenței artificiale (AI) prin folosirea de aplicații practice, jocuri și competiții bazate pe tehnologiile emergente. Proiectul este finanțat de la bugetul de stat prin Fondul de Dezvoltare Instituțională, în urma competiției naționale organizate în anul 2025.
See you soon!